درباره ما

درباره رضوان تاب چقدر می‌دانید؟


فرش و گلیم از دیرباز جزء صنایع و منسوجات ایرانی به شمار می آمد. قدیمی ترین نمونه قالی جهان که تاکنون یافت شده، قالیچه ای آریایی با نقوش اصیل هخامنشی معروف به قالی پازیریک می باشد که در گور یکی از فرمانروایان سکایی در دره پازیریک واقع در رشته کوه آلتای سیبری پیدا شده. پژوهشگران این قالی را از دست بافت های پارت ها و مادها و مربوط به دوره هخامنشی می دانند. از دیرباز اشخاص مختلفی در صنایع نساجی و فرش بافی ایران مشغول به کار هستند که شرکت نساجی رضوان هم از آن جمله است.

شرکتی که امروز با نام رضوان فعالیت دارد در واقع ثمره فعالیت در زمینه پشم ریسی و نخ ریسی می باشد که توسط پدر موسس شرکت در بازار تهران شروع شده و توسط فرزندشان آقای غلامحسین فرزین تاسیس و به تولید صنعتی مشغول گردید.

آقای حاج رضا فرزین که پدر موسس شرکت می باشند، در سالیان دور اقدام به خرید پشم از دامداران می کردند و این پشم را توسط اساتید رنگرزی و پشم ریسی به نخ فرش تبدیل کرده و نخ حاصله را به فرش‌بافان خرد و کلان به صورت نقدی و امانی می دادند و آنها پس از فروش فرش خود نسبت به تسویه حساب اقدام می نمودند.

آقای غلامحسین فرزین در ابتدای کودکی نزد پدر خود با فنون کار آشنا شدند و در سن 19 سالگی اولین کارخانه نخ ریسی از پشم را در تهران تاسیس کرده و به علت آنکه مناطق شمال کشور دارای رطوبت مناسب برای کار ریسندگی می باشند، لذا شرکت پشم هراز را در 1353 در آمل تاسیس نمودند.

با شروع صنعت پلیمر و صنایع الیاف غیر طبیعی ، ابتدا خط تولید نخ BCF که از پلی پروپیلن تولید می شد و در ادامه به تولید نخ اکرولیک که از الیاف مصنوعی تهیه می شود روی آوردند، عملکرد مناسب و نیاز بازار داخل باعث پیشرفت خوب این گروه تحت عناوین پشم هراز، شرکت فرگل ریس، رضوان و رضوان‌تاب، با تنوع تولیدهای مختلف نخ اکرولیک 10.5 - 12 – 18 - 22 - 26 - 32 - 36 - 52 از مرحله رنگرزی تا ریسندگی گردید.

هم اکنون این شرکت با وسعتی به مساحت 45000 متر مربع و با حدود 450 کارمند و کارگر به صورت 24 ساعته مشغول به تولید انواع الیاف مصنوعی بوده تا سهمی مفید در صنعت فرش کشور داشته و به تولید و ارتقای صنعت ملی کمک نماید.

فارسی